Armáda dostane nové vrtuľníky, lietadlá či obrnené transportéry

31.07.2015 Bratislava

Bratislava 31. júla (TASR) – Ministerstvo obrany (MO) SR za posledný rok rozbehlo viacero modernizačných armádnych projektov. Vojaci sa môžu tešiť na nové vrtuľníky, dopravné lietadlá, radary, obrnené transportéry, nové zbrane a pravdepodobne aj na nové stíhačky.

Časť vojakov v marci tohto roka dostala nové útočné pušky CZ 805 BREN z Českej zbrojovky Uherský Brod. Zbrane sú určené pre nový útvar s názvom ISTAR. Ide o prápor, ktorý plní úlohy pre bojové jednotky pozemných síl tým, že vyhľadáva, identifikuje a určuje ciele. Útvar bude okrem iného určený pre medzinárodné operácie. Minister obrany Martin Glváč informoval, že cena za útočnú pušku CZ 805 BREN je 2324,69 eura.

Na Slovensko príde aj deväť amerických vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk UH-60M približne za 261 miliónov dolárov. Prvý vrtuľník Black Hawk by mohol byť dodaný už v budúcom roku. Rezort obrany má záujem na tom, aby vďaka novým vrtuľníkom vzniklo na Slovensku i výcvikové centrum, kde môžu trénovať aj iné krajiny, napríklad Rakúsko, Chorvátsko či Švédsko. Nové vrtuľníky nahradia súčasné Mi-17, ktorým postupne končí technická životnosť.

Z leteckej techniky dostanú vojaci ešte dve nové dopravné lietadlá Spartan C-27J. Jedno lietadlo bude stáť 34,5 milióna eur. Prvý stroj príde v roku 2016, druhý v roku 2017. Armáda bude mať k dispozícii viacero modulov: na prepravu ranených, hasenie požiarov, pasažierky modul či počítač so softvérom na vyvažovanie nákladov. Z lietadla bude tiež možné zhadzovať náklad. Lietadlá nahradia už dosluhujúci stroj AN-26.

Vojakom by mali pribudnúť aj nové stíhačky. Ministerstvo v súčasnosti rokuje o prenájme lietadiel JAS-39 Gripen so švédskou stranou. Konkrétne počty stíhačiek či letových hodín majú vyplynúť z rokovaní. Armáda potrebuje na plnenie svojich úloh približne 1200 letových hodín za rok. Nové stíhačky majú nahradiť lietadlá Mig-29.

Rezort obrany plánuje prostredníctvom medzinárodného tendra nakúpiť aj 3D rádiolokátory stredného dosahu, ktoré majú postupne do roku 2020 nahradiť súčasné radary typu P-37. Ministerstvo už vyhlásilo súťaž. Dôvodom, prečo sa Slovensko rozhodlo nakupovať novú techniku, sú ruské sankcie, pre ktoré si nemôže zadovážiť náhradné dielce na radary od ruského výrobcu Almaz Antey a predlžovať tak ich životnosť. Životnosť súčasných rádiolokátorov sovietskej výroby P-37 končí postupne. Jednému z nich už v roku 2016.

Najnovšie by armáda mala dostať aj poľské obrnené transportéry Rosomak – Scipio 8x8. Celkovo Ozbrojené sily SR dostanú 66 vozidiel, ktorými budú vyzbrojené dva z troch práporov pozemných síl. V prvej fáze by malo prísť 31 vozidiel. Finančný objem dodávky ešte nie je stanovený.
 

Vyberte región

mark